• Обновено
1 ТОА го правиме овде на крајот 14AD Calagurris Шпанија Античка Римска Монета AE29 Добра Uncertified

1 ТОА го правиме овде на крајот 14AD Calagurris Шпанија Античка Римска Монета AE29 Добра Uncertified

Rating 
DEN 16167.60

Залиха
Во магацинот.

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета RPC јас 450; Heiss 167, 29; Коен 200, 117 TI.ЦЕЗАР DIVI AVG.С.AVGVSTVS., Лауреат главата десно.В.CELERE C. RECTO II.VIR M. C. I., Бул стои во право.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Тибериј - Римскиот Император : 14-37 A. D. Син на Livia Чекор-синот, синот-во-закон и наследникот на Augustus Сопруг на Vipsania Agrippina и Јулија Брат на Нерон Клаудиј Drusus Татко на Drusus (од Vipsania Agrippina) Син-во-законот на Агрипа Татко-во-закон на Livilla Дедо на Livia Јулија, и (можеби) на Тибериј Gemellus и Germanicus Gemellus Чичко и Adoptive татко на Germanicus, Клаудиј и Livilla Adoptive дедо на Нерон Цезар, Drusus Цезар, Калигула, Agrippina Јуниор, Drusilla и Јулија Livilla |Тибериј Јулиј Цезар Augustus, роден Тибериј Клаудиј Нерон (16 ноември, 42 П.Н.Е. - Март 16, АД 37), беше вториот Римски Император, од смртта на Augustus во АД 14 до својата смрт во 37. Тибериј беше од раѓањето на Claudian, син на Тибериј Клаудиј Нерон и Livia Drusilla.Неговата мајка, разведен татко и беше remarried да октавијан август во 39 пред новата ера, што го прави чекор-син на Octavian.Тибериј подоцна ќе се омажи Augustus' ќерка Јулија Постар (од претходниот брак) и дури подоцна да бидат усвоени од страна на Augustus, со која делото што тој и официјално стана Јулијан имајќи го името Тибериј Јулиј Цезар.Подоцнежните цареви по Тибериј ќе продолжи и оваа помеша династија на двете семејства за следните четириесет години; историчари имаат име на тоа Јули-Claudian династија.Tiberi.

Основни карактеристики

Најдобри понуди